Nedostatek bytů v Praze: Jak rostoucí poptávka ovlivňuje ceny a dostupnost bydlení
Praha čelí rostoucím cenám bytů a nedostatku dostupného bydlení. Vysoká poptávka a omezená výstavba způsobují, že se vlastní bydlení pro mnohé stává nedosažitelným. Nabídka bohužel není dostačující, přestože developeři přidávají nové projekty. Jaké faktory stojí za touto situací a co by mohlo pomoci zlepšit dostupnost bydlení v Praze?
Jak v dnešní době správně stanovit cenu nemovitosti
Stanovení správné ceny nemovitosti je klíčem k úspěšnému prodeji. Příliš vysoká cena může zájemce odradit, zatímco příliš nízká zbytečně snižuje váš zisk. Jak ale v dnešní době správně ocenit nemovitost? Je potřeba zohlednit nejen aktuální tržní podmínky, ale i specifika vaší nemovitosti. Které faktory vám pomohou stanovit realistickou a atraktivní cenu, aby byl váš prodej úspěšný?
Budoucnost bydlení: Jak se mění preference kupujících a nájemníků v roce 2024
Trendy na realitním trhu odhalují výrazné změny v preferencích bydlení. Pandemie, ekonomické faktory a technologický pokrok totiž zásadně ovlivnily rozhodování kupujících a nájemníků. V tomto článku se tedy podíváme na to, jak se mění požadavky na bydlení, proč roste zájem o udržitelné a technologicky vybavené domovy a jaké nové trendy můžeme očekávat v roce 2024.
Dlouhodobý nebo krátkodobý pronájem - co se víc vyplatí?
Při rozhodování mezi dlouhodobým a krátkodobým pronájmem nemovitostí je potřeba zvážit řadu faktorů, které ovlivňují nejen finanční výnosy, ale i čas a úsilí věnované správě pronájmu. Zatímco dlouhodobý pronájem nabízí stabilitu a menší administrativní zátěž, krátkodobý pronájem může přinést vyšší výnosy, ale i vyšší rizika a nároky na vaši pozornost.
Zlevňujte nebo neprodáte. Pokles cen nekončí
Pokles cen nemovitostí má pokračovat v průběhu roku 2023 a další zlevnění (mírnější) se očekává v dalších letech. Prodlužuje se doba prodeje a postupně klesají nabídkové ceny nemovitostí. ČNB očekává dvojité dno, předpokládá se výrazný pokles cen pražských nemovitostí.
Pronájmy mizí rychle z nabídek. Jak připravit dům či byt na pronájem?
Růst cen nemovitostí, zvýšení sazeb u hypoték, nechuť přijímat dlouhodobý závazek v nejisté době. To vše jsou faktory, které zvyšují poptávku po nájemním bydlení. Věnujte pozornost přípravě nemovitosti před pronájmem, investice se vyplatí.
Pivař jásá, makléř pláče. Na trhu přibývá ležáků
Zpráva, že na trhu přibývá ležáků, by potěšila jistě milovníky zlatavého moku. Když je ale řeč o nemovitostech, pozitivní náboj zprávy je pryč. V nabídkách realitních kanceláří se začínají objevovat nemovitosti, které na majitele čekají měsíce. Makléři radí, zlevňujte.
Trh nemovitostí možná ochladí. Úspěšný prodej má jasná pravidla
Vysoká míra inflace, růst cen nemovitostí, válka na Ukrajině, stále nedostupnější hypoteční úvěry. Trh nemovitostí reaguje na všechny proměnné a makléř musí vsadit na profesionální jednání a reálně nastavenou kupní cenu. Jak úspěšně prodat nemovitost v době nejistot?
Čtyři regiony hlásí cenový strop u bytů
V některých městech dochází k mírnému zpomalení růstu cen nemovitostí. Ke konci loňského roku dokonce došlo i k poklesu cen u starších prodávaných bytů, a to konkrétně v Praze a Středočeském kraji. Ochlazuje poptávka běžných domácností, investoři ale nepolevují.
Ceny bytů v Česku dramaticky rostou. Jsme na předních příčkách v EU
Ve druhém čtvrtletí byl v Česku zaznamenán růst cen bytů o více než 14 %. Jedná se o třetí nejrychlejší tempo růstu cen bytů v Evropské unii. Aktuálně máme nejdražší byty v historii, v porovnání s průměrem EU dokonce třikrát dražší.
Jak se vyvarovat požáru nejen o Vánocích
Moje známá tvrdí, že jeden z nejhorších životních zážitků byl pro ni požár v bytě. Konkrétně v koupelně, kdy došlo ke zkratu na přímotopu. Byl vypnutý, ale zůstal v zásuvce. Přímotop se vznítil a od něj chytl koš na prádlo a obložka dveří.
Oheň to byl velký, ale naštěstí se nerozšířil do dalších místností. Škoda se proto nakonec vyšplhala “jen” lehce přes 20 tisíc korun. Od té doby si ale kamarádka dává velký pozor a vždy vytahuje všechny menší spotřebiče ze zásuvky, včetně rychlovarné konvice.
Při řešení následků požáru pak byla opravdu vděčná, že mají sjednané pojištění domácnosti. Později si dokonce pojištění doplnila i o pojištění odpovědnosti. Uvědomila si totiž, že se požár mohl rozšířit nejen do celého bytu, ale také do zbytku domu a hlavně k sousedům.
Hypotéky za 3 % i více. Kam až porostou sazby?
Zatímco v červenci a srpnu se hypoteční úvěry poskytovaly se sazbou okolo 2 %, podzimní měsíce přináší citelné zdražení. Přesto zájem o hypoteční úvěry neklesá, banky hlásí rekordní měsíce. Ke konci roku by se objem poskytnutých hypoték mohl pohybovat okolo 400 miliard.
Nájemné se bude zvyšovat, krátkodobé pronájmy se více zdaní
Ve velkých městech se snižovaly ceny nájmů během koronavirové pandemie. Proto se nyní očekává zvýšení cen nájemného v souvislosti s obnovením turismu. Do cen nájemného by se postupně mohlo promítnout i zdanění krátkodobých pronájmů.
Kolik let budete pracovat na pořízení bytu?
Pořízení bytu je nákladnou investicí zejména v posledních letech. Ceny nemovitostí rostou v Evropě i ve světě. Zajímavým ukazatelem je cena za m2 bytu v porovnání s průměrnou výší platu v dané zemi. Ve které evropské zemi je bydlení nejméně dostupné?
Hypoteční úrokové sazby i ceny nemovitostí stále rostou. Co s tím?
Ceny nemovitostí stále rostou. Byty, domy a dokonce i chalupy a chaty se pro mnoho z nás staly luxusem, který si jen stěží bez pomoci hypotéky můžeme dovolit. A není se čemu divit. Ceny bytů za poslední dvě desetiletí rostly v průměru o sedm procent ročně, stavebních pozemků o 5,2 procenta a rodinných domů o 4,6 procent ročně.
Co pro vás znamená stavební spoření? Možnost vlastního bydlení nebo finanční rezervu?
Překvapením letošního roku je vývoj ohledně stavebního spoření. Podle zářijových dat má letos stavební spoření našlápnuto k podobně rekordním výsledkům jako v roce 2018. Respektive opakuje se situace z tohoto roku, kdy bylo sjednáno rekordní množství úvěrů ze stavebního spoření. Letos navíc roste zájem i o založení nových smluv.
Oba sledované faktory jdou v meziročním srovnání oproti roku 2019 nahoru až o desítky procent. Objem sjednaných úvěrů konkrétně o 30 procent, počet nově uzavřených nových smluv o 10 procent.
Nemovitosti za pár let už jen pro (výrazně) movité
Ceny domů a bytů stoupají v ČR dvakrát rychleji než v EU! V kategorii meziročního růstu cen domů a bytů jsme na šesté nejvyšší příčce v EU. Eurozona jako celek zvedla ceny nemovitostí průměrně o 4,2%. V prvním čtvrtletí byl u nás dokonce meziroční růst cen nemovitostí druhý nejvyšší!
Také investujete do nemovitostí?
Podle průzkumů od společnosti Ipsos, které si nechala udělat Expobank CZ, zhruba 60% Čechů investuje peníze do nemovitostí. Respektive nemovitosti shledávají jako relativní jistotu pro uložení svých úspor.
Exekuce 2019 – nezabavitelná částka
V případě včasného nesplacení půjček hrozí exekuce. Znamená to, že vám exekutor bude strhávat srážku z příjmu, dokud dluh nesplatíte. Další možností je obstavení účtu nebo zabavení majetku. V případě poslední možnosti může exekutor majetek prodat v dražbě a z utržené částky uhradit nesplacené dluhy.
Jaký byl rok 2018 z pohledu realitního makléře
První půlrok se nesl ve znamení pokračujícího zvyšování cen nemovitostí. Pokud jste chtěli dobře a rychle prodat, toto byl ten nejlepší čas.
Ceny chat i chalup rostou
Češi jsou národ chatařů a chalupářů. Pokud porovnáme státy, tak je to Švédsko, Norsko a Česko - tam obyvatelé nejvíce „chataří“.
Kdy není při prodeji nemovitosti nutné platit daň z příjmu
Na všechny peníze, které spadají do vašeho příjmu, se vztahuje daň z příjmu. Tedy i částka, kterou získáte prodejem své nemovitosti. Je však několik případů, kdy to neplatí.
Lukrativní nemovitost – byt na vesnici
Nadpis článku je trochu nadnesený. Pravdou však zůstává, že se byty v menších obcích těší nevídanému zájmu kupujících.
Nemovitosti se vyplatí pronajímat spíše dlouhodobě
Říká se, že nákup nemovitostí je jednou z nejlepších investic. Kromě samotné hodnoty nemovitého majetku, kterou lze ještě zvyšovat chytrými stavebními zásahy a úpravami, je výhodou možnost zhodnocovat investici průběžně, pomocí pronájmu. Zatímco v současnosti je trendem pronajímat byty a domy krátkodobě přes různé webové portály, ekonomové se zastávají spíše dlouhodobého pronájmu.
Vyznejte se jako makléř
Možná zvažujete prodat nemovitost a vyznat se v té realitní terminologii je pro vás trochu problém. V tomto článku najdete výběr z nejčastějších pojmů, které zaznívají při prodeji nemovitosti.
Obliba manželské smlouvy v České republice roste
V posledních letech jsme svědky vzrůstající obliby manželské smlouvy. Kdy se ji vyplatí uzavřít? Před čím vás ochrání? Ve kterých situacích vám nedokáže pomoci?
Nejrychlejší růst za pět let
Za poslední měsíce vyskočily ceny bytů a pozemků nejrychleji od roku 2010.
Užijte si zimní dovolenou na plné pecky!
Snowboarding, lyžování v Itálii, Francii, Švýcarsku, ale i túry v Rakousku nebo podél levád na Madeiře – to jsou jen některé z trendů zimní dovolené, kterou si pravidelně dopřává stále více Čechů. Malebná příroda, čerstvý vzduch a spousta zážitků v době, kdy u nás panuje nevlídné počasí, vám spolehlivě zajistí novou energii do dalších měsíců v práci či ve škole. Je prokázáno, že opakované pobyty na horách podporují imunitu dospělých i dětí, které to v dnešním znečištěném životním prostředí potřebují o to více.
Na co si dát pozor u inzertní nabídky nemovitostí
Sazby hypotečních úvěrů jsou příznivé a realitní trh zažívá nebývalý boom. Prodávají se hlavně menší byty určené k dalšímu pronájmu či rodinné byty s výměrou okolo 80 metrů čtverečních. Avšak zvýšeného zájmu o nemovitosti využívají i nepoctivci, kteří chtějí prodat za každou cenu. Pokusíme se jejich triky prohlédnout.
Je lepší vzít si hypotéku, nebo bydlet v pronájmu?
Hypotéka, nebo pronájem? Toť otázka. Na hypotečním trhu je dnes živo, protože rekordně nízké úrokové sazby hypoték vytvořily ideální podmínky pro financování vlastního bydlení. Avšak nájmy se také snížily a pro mnoho lidí mohou být výhodnější.
O tom, zda je zrovna pro Vás teď lepší koupit nemovitost, nebo být v nájmu, rozhoduje řada ukazatelů. Podíváme se na ty nejdůležitější.
Pronájmy bytů zdraží!?
Odpověď najdete v závěru. Nyní pár zajímavostí z toho, co nám přinesl nový občanský zákoník ohledně pronájmů.
Jaké změny pro naše peněženky přinese rok 2014?
Od příštího roku dojde k mnoha novinkám, které ovlivní naše finance. Změny se dotknout každého. Někoho více, jiného méně. Nový občanský zákoník s sebou přinese obrovské množství úprav a výrazné změny nastanou mimo jiné také ve zdanění příjmů. Pro rychlou a snadnou orientaci v chystaných změnách je zde následující článek, který přináší přehled toho nejzásadnějšího, s čím je nutno od nového roku počítat. Co se odrazí na Vašich příjmech?
Podvody v katastru nemovitostí a novinky v katastrálním zákonu
Majitelka jednoho pražského činžovního domu v hodnotě 40 milionů korun zažila na vlastní kůži, jak je snadné přijít o nemovitost. Na skutečnost, že její dům vlastní jiný majitel, ji upozornila domovnice. Jak je možné, že nastala taková situace, a jak ji lze řešit? A je vůbec možné podobným podvodům předejít? To se dozvíte v tomto článku.
Tajemství Babylonu: Sedm klíčů k osobnímu bohatství
Recept na bohatství nejen pro Vás vyryli Babyloňané do hliněných destiček. Zformulovali sedm pravidel, která pomáhají lidem bohatnout a platí i dnes.
Má-li být nějaký národ symbolem bohatých lidí, pak je to rozhodně národ židovský. Budování a ochrana bohatství je věc, kterou se rozhodně vyplatí učit od těch úspěšných. Prapůvod židovského mistrovství v budování bohatství najdeme v jejich babylonském zajetí. Nejen o tom se dočtete v knize "Nejbohatší muž v Babyloně". Je to útlá kniha.
Přichází správný čas pro koupi nemovitosti?
V minulých týdnech oznámili realitní experti očekávaný vývoj na trhu s nemovitostmi. Finanční krize, která vypukla před dvěma lety, způsobila propad cen nemovitostí v průměru o 15%. Je tedy nyní správný čas na koupi bytu či rodinného domu? Budou ceny nemovitostí i nadále klesat nebo můžeme očekávat jejich růst? Nejen o tom se dočtete v dnešním článku.
Dobrý sluha, zlý pán
Podívejme se dnes blíže na dluhy: úvěry či půjčky. Poslední dobou se v poradně množí dotazy, či spíše SOS zprávy, jejichž leitmotivem je: „Půjčili jsme si hromadu peněz, teď je krize, nemůžeme splácet, co máme dělat?“ Nuže, jak řečeno v odpovědi na jedno z posledních takových zoufalých volání, v případě požáru domu je k ničemu obracet se na architekta. Volejte hasiče. A poté, kdy již katastrofa pominula a trosky odklizeny, je čas zabývat se výstavbou budovy nové. Na základě právě nabytých, někdy draze zaplacených zkušeností, bude dobré dbát i na zabudování bezpečnostních prvků. Protože neštěstí se může opakovat a znovu vás připravit o mnohé, co jste s velkým úsilím vybudovali.
Několik vět o spekulaci
Pozornější čtenář těchto stránek už postřehl, že jejich zaměřením není přispívat radou a pomocí k vydělávání peněz. Předpokladem je, že tohle umíte a že dokážete využít své profesní zanalosti k dosažení příjmů dostatečných k zajištění vašich potřeb. V ideálním případě vás to dokonce baví.